HomeČlánkyFotogalerieKalendářKatalog odkazů

 

 

Návštěvnické centrum

Zel.pam. Praha-Vídeň

Manuál průvodce

 

Průměrná známka je 1.66.
Hodnotili 3 čtenáři.
Tuto stránku shlédlo 2551 návštěvníků.

Udělte svoji známku
(5 nejhorší, 1 nejlepší)

1

2

3

4

5

 

   

Křest knihy a zájezd do Vídně


Slavnostní křest knihy Zelené památky, exkurze do Vídně

Slavonická renesanční, o.p.s a Státní fond životního protředí ČR jsou vydavateli knihy Zelené památky. Kniha završuje roční projekt, jehož cílem bylo zmapovat a představit výběr památkově chráněných staveb, v nichž je možné různými úpravami snížit jejich energetickou náročnost.

Odborná koordinátorka Zelených památek Ing. Arch. Mahulena Svobodová o projektu říká ".. venkovské stavení, barokní zámek, prvorepubliková vila, secesní činžovní dům nebo průmyslová budova, přestože se jedná o památkově cenné budovy, je v nich možné různými úpravami snížit jejich energetickou náročnost. Ochrana architektonického dědictví se v takových případech snoubí se šetrností ke zdrojům energii a životnímu prostředí." Jedním z příkladů je i Spolkový dům (bývalé kino) ve Slavonicích.

Srdečně Vás zveme na slavnostní křest knihy, dne 18.5. 2011, v 18 hodin v Nové scéně Narodního divadla.

Ve dnech 15.6. a 16.6. 2011 (středa, čtvrtek) pořádáme exkurzi do Slavonic a Vídně. Účastníci se seznámí s tématem snižování energetické náročnosti u památkově cenných staveb, s projektem Slavonické renesanční, o.p.s. ZELENÉ PAMÁTKY a zblízka pak s rakouskou teorií a praxí v této oblasti. Úvodní část programu proběhne ve Slavonicích, hlavním bodem bude provázená návštěva několika „zelených památek“ ve Vídni.

Program a kontakty najdete ZDE

Víte, co to jsou ZELENÉ PAMÁTKY?

Projekt Slavonické renesanční, o.p.s a Státního fondu životního protředí ČR ukazuje možnosti snižování energetické náročnosti památkově cenných budov. Zelené památky nabízejí prostor pro setkání různých úhlů pohledů odborných a zájmových skupin. Jsou prostorem pro diskusi o filosofii ochrany kulturního dědictví a jeho začlenění do soudobého života, o hledání společné cesty památkové péče, současného stavebnictví, architektury a moderních technologií.

Zelené památky přinášejí příklady památkově cenných budov realizovaných, i těch ve fázi projektu, u nichž se různými úpravami podařilo snížit spotřebu energie nebo využít obnovitelné zdroje. Tento projekt problematiku zelených památek zcela určitě nevyčerpá, ani si to neklade za cíl. Jeho cílem je přispět k tématu, které je aktuální také v České republice, přinést zajímavé příklady a otevřít nové otázky. Příklady staveb a další informace o projektu najdete na jeho webových stránkách zelené památky. Mottem projektu je "Šetření energiemi, podpora kulturního dědictví a kvalitní architektury"

Webové stránky projektu.

12. 5. 2011

Autor: SR, o.p.s.
Redaktor: Denny
 
   

 

názory čtenářů o autorovi články tohoto autora

(c) 1998-2002 Slavonická renesanční společnost (c) design Studio Pomezí